Kuluçka İşlemlerine Başlarken Dikkat edilmesi Gereken Durumlar

Kuluçka Bekletme Koşulları

Tavuk ,hindi ,ördek ,bıldırcın , keklik ,sülün,tavukuşu yumurtaları farketmeksizin Kuluçka makinasına koyacaksanız istenilen bekletme koşulları 10-16 derece de en fazla 7 gün bekletilir.Yazın bekletme koşulu ise havalar sıcak olmasından dolayı bu gün sayısını 4-5 günü geçirmemek gerekmektedir.


Genel itibari ile yanlış yapılan işlemlerden biriside kuluçkaya konulacak yumurtalar rast gele kova veya sepete konulmasıdır.Mutlaka kuluçka makinesine girecek yumurtalar her zaman sivri aşağı getirilerek yumurta viyollerinin içine konulmalı yumurtanın yuvarlak kısmı yukarıya gelmelidir.


Peki yanlış bekletilen yumurtlarda çıkım zamanında ne gibi durumlar meydana gelir?

Tavuk yumurtası için konuşursak toplam gelişim süreci 21 gün olup ilk 18 gününü gelişim yaptıracağız.Motorlu gelişim raf modellerimizden en çok kullandığımız CVR49  dur. Kuluçka Makine içinde bulunan otomatik gelişim viyolünde  yumurtalar gelişirken yanlış bekletme sonucu hava boşlukları yana kayar.Civciv Çıkıma başlarken (19. günde) ilk içerdeki zarı deler ilk nefesinide hava boşluğundan sağlar.Hava boşluğu yana kayan yumurtalar da civciv hava boşluğu nerede ise o tarafa dönmeye çalışır .Hava boşluğu yana kaydı ise ilk deliğini yandan vurur ve yumurtayı kıramadan ölür.Sivri kısmı aşagı olarak yumurtayı bekletmek neredeyse %30-40 çıkım randımanını olumlu yönde etkiler.


Kuluçka Makine Temizliği

Kuluçka Makinelerinde temizlik çok önemlidir.Nedeni ise bu tür makineleri ameliyat hanelere benzetebiliriz.Her civciv çıkımı sonunda temizlenmemesi çeşitli bakteri lerin oluşumuna sebebiyet verir.Bu da çıkımı olumsuz yönde etkiler.(Kuluçka Makinalarında sıcaklık ve nem sonucunda oluşur.)

Yumurta kabuğu üzerinde milyonlarca delik bulunur Bu delikler sayesinde kuluçkalama sürecinde oksijen alıp karbondioksit verir.Eğer makinemiz temiz değilse makinada bir öncekinden kalan bakteri oluşumu yumurtaya sirayet eder ve çıkımı olumsuz etki eder.

Yapılacak iş aslında basittir.Seyreltilmiş Çamaşır suyu ile Elektronik aksamlara gelmeyecek şekilde güzelce temizlemek ve sonrasında havalandırmak. Bu kadar basit.


Önemli Not : Eger cihazlar (1 gün dahi olsa farketmez ) kuluçka makinelerinin uzun vadede kullanmak için temizlik yapıldıktan sonra vgs 50 için kapak açık kalmalı kabinli kuluçka makineleri için kapı açık bırakılmalıdır.

Ayrıca ev ,oda ,kuluçka hane , çalışma alanı sürekli hava temizliği gereken yerlerde yine yerli ve milli üretimimiz olan ozon hava temizleme cihazlarımızı kullanarak yumurta -kuluçka makina ve kuluçkahanelerin bulunduğunuz yeri daha hijyenik hale getirebilirsiniz.


Damızlık Yumurta Verecek Anaçların Beslenmesi

Kuluçka edilebilecek yumurtalar için anaçlarında iyi beslenmesi gerekmektedir. Anaç iyi beslenirse yumurta kaliteside iyi olur. Genel bir yanlış bilgi vardır. Buda buğday ,arpa ve mısır tarzında beslenme çeşidi olup bu tek yönlü beslenme çeşididir.Buğday -arpa enerji içerikli mısırda enerji ve yağ içerikli besindir. Bu olayı şuna benzetebiliriz .Kendimiz hergün ençok sevdiğimiz gıda olan baklava yiyelim .Belirli bir süre sonra yaşarız ama vücudumuzda belli başlı hastalıklar meydana gelmeye başlar.Kanatlıda da durum aynıdır.Vitamin - aminoasit-protein ve benzeri gıdaları dışarıdan harici olarak vermek gereklidir.Yani için özü en azından kendi hazırladığınız yemin içine yarı yarıya , üçte bir veya hiç olmazsa dörtte bir emin olduğunuz fabrika yeminden yedirin. Yumurta gelişimi iyi olsun çıkımlarınız iyi olsun.