1. Vitamin Nedir- Kuluçka  Makinesi çıkımlarında   Vitaminlerin Etkisi Nedir

Hayvanların yaşalarını sürdürebilmek , optimum verim düzeylerine ulaşabilmek ve sağlıklarını koruyabilmek için gereksindikleri temel besin maddelerinden olan vitaminler, metabolizmadaki sayısız biokimyasal reaksiyona doğrudan yada dolaylı olarak katılan makro etkinliklere  sahip kimyasal maddelerdir. Gerek kanatlı hayvan sağlığında gerekse kuluçka makinelerinde kullanılan yumurtaların iyi çıkım olmasında vitaminler direk etkilidir.


2.Vitaminler Hayvan Beslenmesinde Neden Önemlidir.

Günümüzde doğal yetiştirme koşullarından farklı olarak, yüksek verimlere dönük, yoğun yetiştirme koşulları altındaki hayvanlar, kritik beslenme dengerine sahip yemler, hastalık riskleri, kritik çevre koşulları ve genetik duyarlılıkları ile vitaminlerle takviye edilmeden beklenen yüksek verimlere ulaşması beklenen ekonomik getiriyi sağlayamazlar.Bu nedenle hayvan beslenmenin vazgeçilmez unsurudur.


3.Kanatlılara hangi Vitamin Verilmelidir.

Kanatlılara verilecek vitaminler hayvanın cinsi, ırkı,kalıtsal yapısı, yaşı, çevrese koşulları, yemleme yöntemi, yemlerin cinsi ve bileşenlerine bağlı olarak farklılık gösterir.Kanatlılara harici olarak veteriner hekime danışarak uygun dozajda harici olarak verilebilmektedir.